Sfintirea centrului misionar

Indemn catre credinciosi

Dragi credincioşi,

Aseară am avut a doua întâlnire online – de la începutul crizei coronavirusului – cu Înalt Prea Sfinţitul Părinte Mitropolit Iosif şi cu toţi preoţii Arhiepiscopiei noastre, peste 190 la număr. Am evaluat situaţia existentă în parohiile Mitropoliei noastre, în funcţie de ţările unde se află. Astfel, am aflat că, în afară de UK şi Irlanda toate ţările au interzis efectuarea de servicii religioase CU PUBLIC în Biserică. Cu toate acestea, în marea lor majoritate, guvernele permit fiecărui om, în mod individual să meargă la Biserică pentru a se ruga, dar şi pentru a primi asistenţă religioasă.
De aceea, la îndemnul ierarhului nostru, pentru a nu complica situaţia existentă, vom adopta următoarele măsuri valabile până la o eventuală hotărâre a guvernului irlandez, în ce priveşte SLUJBELE, SPOVEDANIA, RUGĂCIUNEA ÎN COMUN şi ÎNTÂLNIREA noastră a tuturor celor ce doresc în mediul online, video.

SLUJBELE
Ne vom rezuma la slujbele esenţiale, adică,
1. Sfânta Liturghie, care va fi făcută în zilele de Sâmbătă (ora 9:30), Duminică (10:00), Miercuri (19:00), Vineri (19:00), astfel:
- FĂRĂ PARTICIPAREA CREDINCIOŞILOR, în Long Mile Road, doar cu preoţii şi cântăreţii şi un număr restrâns la minimum de persoane care vor ajuta;
- CU UN MAXIM DE 20 de persoane, în Leeson Park, care vor respecta extrem de strict regulile promovate de HSE, inclusiv distanţă de 2 metri între ele.
RECOMANDĂM CU STĂRUINŢĂ ca persoanele în vârstă şi bebeluşii să nu participe, măcar în această perioadă de vârf al contaminării. Riscurile sunt foarte mari. Pentru a fi mângâiaţi vă ataşez cuvântul marelui Părinte duhovnic Zaharia Zaharou de la Essex, ucenicul Părintelui Sofronie, care tratează tocmai acest subiect.
VĂ ROG DIN SUFLET pe cei care aveţi vreunul din simptomele infectării cu coronavirus, chiar dacă aveţi o stare generală bună să vă abţineţi în a participa fizic, pentru a nu infecta celelalte persoane.

2. Sfântul Maslu, făcut în Long Mile Road, în fiecare vineri de la 17,30, doar cu participarea preoţilor şi cântăreţilor care vor sfinţi untdelemnul şi îl vor pune la dispoziţia credincioşilor.

3. Boteze, DOAR în caz de urgenţă.

Pentru a nu fi împiedicaţi de a participa măcar de la distanţă la aceste slujbe, vom asigura transmisia AUDIO pe link-urile deja cunoscute:
https://cp13.shoutcheap.com:2199/tunein/romanian.pls pentru Centrul Misionar din Long Mile Road
şi
https://cp3.shoutcheap.com:2199/tunein/aursache.pls pentru Biserica mare din Leeson Park
Vom încerca să organizăm şi transmisii video, dar încă nu am finalizat acest lucru.

SPOVEDANIA
Preoţii parohiei noastre sunt disponibili 24 de ore din 24, pentru spovedanie. Dacă nu este urgenţă, aceasta se poate organiza la Biserică, înaintea, în timpul (dacă sunt doi sau mai mulţi preoţi), sau după slujbele programate, cu respectarea aceloraşi condiţii de igienă şi distanţă.
La Biserica mare din Leeson Park, se va spovedi în camera de sus, iar credincioşii vor sta pe scări la intrarea din partea laterală dreapta, cu uşa mare permanent deschisă.
La Paraclisul Centrului Misionar, se va spovedi în camera de spovedanie, iar credincioşii vor sta fie afară dacă sunt mai mulţi, fie la distanţă amintită mai sus dacă sunt mai puţini, pe hol, cu uşa de la hol deschisă.
După Spovedanie, credincioşii pot să se împărtăşească la sfârşitul slujbelor sau individual în timpul zilei cu pregătirea necesară.

RUGĂCIUNE ÎN COMUN
Din recomandarea şi la îndemnul călduros al Înalt Prea Sfinţitului Părinte Mitropolit IOSIF, v’am îndemnat acum o săptămână ca, în fiecare seară la ora 18,00, să fim cu toţii adunaţi la rugăciune, într’un gând, chiar dacă fizic suntem depărtaţi unul de altul. Fiecare va citi fie Al Doilea Paraclis al Maicii Domnului, fie una sau două Catisme din Psaltire, fie un Acatist la sfinţii tămăduitori, etc.
V’am trimis pe grupurile de whatsapp câteva Acatiste şi Paraclise, şi voi mai trimite. Este esenţial ca acum să stăm uniţi în rugăciune.

Vă îndemnăm foarte călduros, să NE ÎNTÂLNIM ÎN MEDIUL ONLINE, prin conferinţe video, pentru ascultarea unui cuvânt de folos duhovnicesc, de îndemn, sau catehetic. Este o ocazie excelentă de a ne întâlni într’un cadru pe care activităţile zilnice şi grijile de zi cu zi l-au suprimat aproape cu totul, înainte vreme. Astfel, prima întâlnire va avea loc sâmbăta aceasta, de la ora 15,00. Trebuie, deocamdată să descărcaţi şi să instalaţi programul (sau App) ZOOM, pentru computerele sau telefoanele dvs. Vă vom trimite apoi link-ul pe grupul de whatsapp, de pe care puteţi să intraţi.

Vă dorim multă sănătate şi spor duhovnicesc în aceste vremuri care ne apropie prin intensitatea trăirii de vremea marilor Părinţi şi Sfinţi ai Bisericii noastre Dreptslăvitoare,

Pr Călin şi părinţii slujitori ai parohiei Înălţarea Sfintei Cruci - Dublin